• بخشنامه مسابقات بدینتون (آقایان و بانوان) قهرمانی کارگران استان اصفهان به مناسبت گرامیداشت هفته تربیت بدنی

   

 • ورزشکاران فولاد مبارکه نمایندگان استان اصفهان مقامهای برتر مسابقات کمپانی های جهان در کشور یونان را کسب کردند

   

 • روز پایانی مسابقات فوتبال مردان و فوتسال بانوان کارگر شهرستان مبارکه در استان اصفهان برگزار شد
 • مسئولان ورزش کارگری شهرستان نجف آباد با حضور در گلزار شهدای شهرستان با آرمانهای شهدا تجدید میثاق نمودند
 • مسابقات فوتبال رومیز کارگران استان با قهرمانی تیم شرکت مهندسی ساخت و تجهیزات سپاهان مپنا به پایان رسید

   

 • ورزشکاران استان اصفهان مقام های برتر مسابقات بدنسازی کارگران کشور را کسب کردند

   

 • ورزش صبحگاهی کارکنان و کارگران به طور همزمان در 100 ایستگاه سراسر استان اصفهان برگزار شد

   

 • برترین های مسابقات دارت کارکنان صنایع گیتی پسند معرفی شدند.
 • نتایج هفته چهارم مسابقات فوتبال کارگران شهرستان مبارکه

   

 • نتایج هفته سوم مسابقات فوتبال کارگران شهرستان مبارکه

   

 • نتایج هفته دوم مسابقات فوتبال پیشکسوتان کارگر استان اصفهان در سال 1400

   

 • جلسه هماهنگی منتخبین واحد های مختلف گروه عضوکمیته داوران وناظرین مسابقات ورزشی برگزار شد

   

 • دور جدید مسابقات ورزشی کارکنان گروه صنایع گیتی پسند اصفهان آغاز شد

   

 • نتایج هفته اول مسابقات فوتبال پیشکسوتان

   

 • هفته چهل دوم از  پویش ملی دوشنبه های ورزش و کار به میزبانی مجموعه کارخانجات گیتی پسند اصفهان  برگزار شد

   

 • اولین دوره مسابقات پینت بال قهرمانی کارگران استان اصفهان

   

 • کارکنان گروه صنایع گیتی پسند اصفهان به  قله سنبران بام استان لرستان به ارتفاع۴۱۵۰مترصعود کردند

   

 • صعود انجمن کوهنوردی کارگران استان اصفهان به قله سبلان برگزار شد

   

استفاده از لباس چسبان در ورزش
پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
0 نظر
1075 بازدید

Mehdi kharati, [۱۶.۰۳.۱۷ ۰۸:۱۲]
استفاده از لباس چسبان در زمان ورزش, خوب یا بد
استفاده از لباس چسبان در زمان ورزش, خوب یا بد

وقتی صحبت از دویدن و ریکاوری می شود, چسبان بودن چه تأثیراتی دارد بسیاری از ورزشکارهای نخبه از لباس چسبان برای مسافرت, ریکاوری و یا مسابقه استفاده می کنند

وقتی صحبت از دویدن و ریکاوری می شود، چسبان بودن چه تأثیراتی دارد؟ در سال ۲۰۱۴، به یک هتل کوچک در ایتالیا رفتم تا با افراد دیگری از تیم دو کوهستانی آمریکا ملاقات کنم. چشمانم به ران های آنها افتاد. تک تک آنها شلوارهای چسبان پوشیده بودند. چند روز بعد در حین مسابقه، تقریبا نصف افراد تیم جوراب های تنگ تا زانو پوشیدند. بسیاری از ورزشکارهای نخبه از لباس چسبان برای مسافرت، ریکاوری و یا مسابقه استفاده می کنند، اما بسیاری از افراد فکر می کنند این کار لزومی ندارد. پس چه کسی درست می گوید؟

در مسافرت

خون نیز همانند بسیاری از چیزها، به جز KilianJornet در معرض گرانش قرار دارد. درنتیجه می تواند در پاها تجمع پیدا کند، که جریان خون را کاهش داده و پاکسازی فرآورده های جانبی شیمیایی را آهسته می سازد.

Stephanie Howe، دکترای علوم ورزشی و جزء ۱۰۰ قهرمان ایالات غربی در سال ۲۰۱۴ می گوید که در حین مسافرت، عدم تحرک و اختلاف فشار می تواند موجب افزایش مایعات در ساق پاها شود. این می تواند موجب خستگی و سنگین شدن پاها، و همچنین مشکلات حاد مثل ترومبوز وریدی عمقی (DVT) (لخته شدن خون که می تواند موجب ناراحتی بسیار زیاد و گاهی مرگ شود) که ورزشکاران به طور ویژه مستعد آن هستند، گردد.

Howe می گوید در حین فعالیت، ما یک پمپ عضله داریم که خون را به قلب باز می گرداند. وقتی در حال استراحت هستید، فشردگی (به ویژه فشردگی مدرج، که در نواحی مختلف فشار متفاوتی را وارد می کند) می تواند موجب گردش خون به شیوه ی مشابهی شود، که تجمع خون و خطر DVT را کاهش می دهد.

ریکاوری

ریکاوری کردن بعد از دویدن شامل دو متغیر مرتبط با هم است. احساس درد، یک پاسخ ذهنی به یک پدیده ی فیزیکی، تا حدودی به وضعیت روانی دونده بستگی دارد. ضمناً، آسیب و التهاب عضله پاسخ های فیزیولوژیک به استرس فیزیکی هستند، و می توانند به طور عینی اندازه گیری شوند. هم روان شناسی و هم فیزیولوژی برای عملکرد بعدی اهمیت دارند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ در مجله ی پزشکی ورزشی، متون علمی موجود در مورد فشردگی را مورد بررسی قرار داد. با اینکه بین تمام مطالعات توافق وجود نداشت، اما الگوهای مهمی از نظر آماری وجود داشت. پوشیدن لباس چسبان بعد از فعالیت، آسیب و التهاب عضله را اندکی کاهش داد. اگر چه بزرگ ترین تأثیر آن، کاهش درد پا و تأخیر در شروع خستگی عضله بود. به عبارت دیگر، تأثیر فیزیولوژیک کم است، اما تأثیر روان شناختی (اینکه چه نوع دردی را حس می کنید) زیاد است.

Emily Kraus، پزشک ورزشی در دانشگاه استنفورد و برنده ی دوی ۵۰ کیلومتر Sean OBrien در سال ۲۰۱۶ می گوید، علیرغم وجود اختلافات زیاد در تحقیقات مربوط به فشردگی، وقتی صحبت از ریکاوری می شود، اغلب با هم توافق دارند. او می گوید: من شخصاً فشردگی لباس چسبان بعد از یک مسابقه یا تمرین دو را دوست دارم، و با پژوهش های فعلی که می گویند فایده ی روان شناختی دارد موافق هستم.

عملکرد

یک عنصر کلیدی سریع دویدن در دوهای کوهستانی، صرفه جویی در دویدن، یا مقدار انرژی مصرفی برای مقدار خاصی از کار است. برای تصور اینکه لباس چسبان چقدر می تواند به صرفه جویی در دویدن کمک کند، لیوانی را در نظر بگیرید که قبل از حمل و نقل، محکم در پلاستیک حبابی پیچیده شده است، درنتیجه احتمال خرد شدن آن کمتر است. به صورت نظری، پوشیدن لباس چسبان در هنگام ورزش می تواند عملکرد مشابهی داشته باشد، و نیروی جذب شده توسط عضلات در حال فعالیت را کاهش داده و نحوه ی انقباض عضلات را بهبود می بخشد.

در بررسی ها مشخص شد که شواهد مربوط به بهبود عملکرد، مختلف است. پوشیدن لباس چسبان در هنگام ورزش، تأثیر مثبت کمی بر صرفه جویی در دویدن، و همچنین احساس فشار و پاکسازی لاکتیک اسید داشت (که می تواند ریکاوری بین تمرینات انفجاری با شدت بالا را تسریع کند) اما تأثیری بر متغیرهای متعدد دیگر، از جمله جذب اکسیژن، ضربان قلب، حجم سکته ی قلبی و مهم تر از همه، زمان های واقعی دویدن وجود نداشت.

Mehdi kharati, [۱۶.۰۳.۱۷ ۰۸:۱۲]
بسیاری متخصصان متقاعد نشدند که فایده ی مثبت اساسی در پوشیدن لباس چسبان در هنگام دویدن وجود دارد. درعین حال آنها می گویند: خطر ضرر رساندن آن بسیار کم است، اما حتماً اندازه ی مناسبی انتخاب کنید تا زیاد تنگ نباشد. در واقع فشردگی بسیار زیاد با قطع برخی جریان ها می تواند مانع گردش خون در هنگام فعالیت شود. یک نکته ی منفی که پژوهشگران به آن اشاره کردند این بود که: فشردگی موجب افزایش ملایمی در دمای مرکز بدن شد. فشردگی می تواند خنک کردن از طریق تعریق را، که روش اصلی بدن برای حفظ تعادل دمای خود است، کاهش دهد. به خصوص در مسابقات طولانی تر، این می تواند موجب افزایش بیش ازحد گرما شده و درنتیجه بر عملکرد تأثیر بگذارد.

قضاوت نهایی

پس، آیا پوشیدن لباس چسبان دوندگان تیم آمریکا درست بود؟ فواید آشکاری در آن، به ویژه برای سفر و ریکاوری وجود دارد، اما پاسخ قطعی وجود ندارد. ببینید چه چیزی برای شما نتیجه بخش است. اگر به افزایش گرما حساس هستید، ممکن است لباس چسبان مناسب نباشد. اما اگر یک مسابقه در هوای سرد دارید و به نظر می رسد احساس فشردگی باعث بهبود صرفه جویی در دویدنتان می شود، لباس چسبان بپوشید.

Mehdi kharati, [۱۶.۰۳.۱۷ ۰۸:۱۳]
 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر